Under Construction
30 Temmuz 2013
HER GECE ACIK OTOBUSLE GAZIANTEP TURU
27 Kasım 2012
9. CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN SULEYMAN DEMİREL'DEN OVGUNİL ULUSLAR ARASI EĞİTİM ORGANİZASYONU
Bilgisayara İndir

Bilgisayara İndir

Bilgisayara İndir
ARSAN
BİZDEN HABERLER
YENI BIR KULTUR KENTI DOĞUYOR- ZEYNEP GÖGÜŞ 11 Ocak 2010

Dört kare as dedikleri müzeleriyle, kültür ve kongre merkeziyle, Zeugma'sı, Yesemek'i, Dülük Harabeleri ve Rumkale'siyle Gaziantep, kültürel anlamda şahlanarak kültür turizmi için örnek kent olmaya ilerliyor.
Kent Konseyi, 13 Nisan günü tek gündem maddesiyle toplandı: "Tarihi ve kültürel mirasın korunması..."
Önceleri fıstığı, baklavası ve kebabıyla, ardından da sanayisiyle ün yapan bir kent, şimdi artık üçüncü evreye hazırlanıyor: Tarım toplumundan yola çıkıldı, sanayi toplumuna geçildi; sıra kültür ve bilgi toplumunu yaratmada...
Kent Konseyi, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey tarafından oluşturulmuş, şehrin önde gelen kanaat önderleri, sanayicileri, ticaret erbabı, fikir adamları burada buluşup önerilerini dile getiriyor. Bir tür eski Yunan'daki site devlet geleneği sürüyor, ama zaten bu şehir, insanlık tarihi boyunca hep 'fark yaratanlar'a sahip olmuş.
DÜNYANIN EN ESKİ ŞEHRİ
Eli kulağında. Güneydoğu'da bir kültür kenti doğuyor. Bu kentin adı 5 bin 600 yıllık bir geçmişi ile dünyanın en eski yerleşim yeri sayılan Gaziantep’tir. Gaziantep'teki büyük kültür atılımına iki gün boyunca tanık oldum, Valisi, Belediye Başkanları, Sanayi Odası Başkanı, ünlü Sanko'sunun başı, en eski turizmcisi, rektörü, sivil toplum önderleri ile bir araya geldikten sonra, geleceği çok net olarak gördüm. Birkaç yıl içinde Gaziantep'i tanıyamayacaksınız. Dört kare as dedikleri müzeleriyle, kültür ve kongre merkeziyle, Zeugma'sı, Yesemek'i, Dülük Harabeleri ve Rumkale'siyle Gaziantep kültürel anlamda şahlanarak kültür turizmi için örnek kent olarak metamorfoza uğruyor. Bu büyük değişimin ardında yatan şey nedir? İstanbul'da mumla aranan bu sahiplenme duygusu nereden kaynaklanıyor?
Çok eskiden, İpek Yolu'nun güney-kuzey bağlantısında yer almış olmanın getirdiği pencerelerin dışa açık olma durumu ve cevvaliyet, şehrin sosyal genetik özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Buna bir de Anadolu'nun en eski Türkmen göçü alan noktası olmayı ekleyin. Türkmenler gelmişler, burayı sevmişler ve bir daha yerlerinden kımıldamamışlar. Bu yerleşik olma durumu, insanlara mutfaktan konuştukları dile kadar pek çok alanda büyük bir zenginlik getirmiş. Bir de tabii, nereden geldiğini bilmenin verdiği bitmez tükenmez bir özgüven... Liderlik özelliği olarak risk alma becerisi... Gelişmiş mizah duygusu...
FISTIK AĞAÇLARININ ARASINDA
Fıstık ağacı form olarak zeytini aratmayan güzellikte. Burada zeytinle fıstık ağacı tarlaları yan yana, iç içe. Hele yeşil yaprakların üzerine kırmızı kabuklu minik noktalar halinde fıstıkların yerleştiği günlerdeki naif görüntü insanın içini çocuksu bir sevinçle doldurmaya yeter.
İşte Birecik'e doğru bu fıstık tarlalarının içinde köylüler, Zeugma kentine ait olağanüstü mozaik tablolar buluyorlar.
Zeugma'yı geç keşfettik ama pir keşfettik. Birkaç yıl sonra buranın Napoli yakınlarındaki Pompei Harabeleri'ni aratmayacağını, hatta onun da önüne geçebileceğini kestirmek zor değil. Ve minik kırmızı noktalarla süslü fıstık ağaçlarının arasında, geceleri sadece mumla aydınlatılan, binlerce yıl öncesinin Zeugma evlerindeki gibi ocakta odun yakılarak ısıtılan, mozaiklerdeki toprak renklerinden başka rengin girmediği butik otellerde yerel şarapları içtiğimizi hayal ediyorum.
HEDEF VE DUYGULAR ORTAK OLUNCA...
Bu hayal gerçekleşecek. Çünkü bütün bir kent bunu istiyor, kentin kalbi aynı anda ve aynı duygularla atıyor.
Gaziantep’in en eski seyahat acentesinin sahibi Ayşe Nur Arun şehrin akıllı tüccar olacağını, çünkü vitrine diğerinden farklı mallar koyacağını söylüyor: Stratejik Turizm Araştırmaları Merkezi kurulmasını öneren Arun, Gaziantep'in zengin arkeolojik değerinin "tanrının bahşettiği bir zenginlik" olduğunu görüp, bütün Güneydoğu için çekim gücü oluşturacak bir seferberlik başlattığını anlatıyor. Vali Lütfullah Bilgin, Başkan Asım Güzelbey profesyonel turizmci kesilmişler. Emniyet Müdürlüğü Turizm Şube Müdürü muhtarlar ve 3 bin öğrenciden oluşan bir tanıtım ordusu kurmuş.
……
Kent konseyi toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un o sabah Zeugma brifingi sırasında kestirirken çekilmiş bir fotoğrafı yayımlandı gazetelerde. Oysa bakanın izlemek fırsatını bulduğum Gaziantep ziyaretinde çok ilginç başka şeyler de oldu.
Örneğin Gaziantep'e 10 trilyonluk bir kültür merkezi yapılması için sözlü de olsa mutabakat sağlandı. Başkan Güzelbey 5 trilyonluk arsa ve 1 trilyon nakit veriyor. Sanko Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu masaya 3 trilyon koydu. Vali bir trilyon... Beş trilyon da devletten gelecek, ödeneğin çıkması için Fatma Şahin gibi milletvekilleri Maliye Bakanı Unakıtan'ı rahat bırakmayacaklar. ………..
İki günlüğüne de olsa İstanbul'dan uzaklaşmak iyi geldi. Türkiye'nin Güneydoğusu da turizm etrafında çok büyük gelişmelere gebe. Nasıl ki bugün Antalya'yı tanıyamıyoruz, bir süre sonra buraları da tanınmaz hale gelecek. Zeugma ve Gaziantep Güneydoğu'yu ayağa kaldırıyor.
Biline...…

önceki sayfa
Ardemsoft Eğitim Merkezi